اتحادیه صنایع دستی

درباره ما

اتحادیه شرکت های تعاونی صنایع دستی استان فارس در یک نگاه
اتحادیه شرکت های تعاونی صنایع دستی استان فارس با مدیریت حسین همتی و با هدف حمایت از صنعتگران و هنرمندان ، ایجاد یک تشکل منسجم و کار آمد از تعاونی های مختلف صنایع دستی، حفظ و توسعه هنر های سنتی و صنایع دستی رایج ، تلاش در جهت احیاء رشته های منسوخ شده و در حال منسوخ و ایجاد بازاری ایده آل جهت تولید کنندگان کالاهای صنایع دستی در سال 1383 بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسي فعاليت هاي خود را آغاز نمود.
این اتحادیه که در ابتدا با 9 شرکت تعاونی عضو تاسیس گردید اکنون دارای 70 تعاونی و با این تعداد تعاونی حدود 1000 نفر بصورت مشاغل مستقیم و غیر مستقیم را تحت پوشش دارد..
اعتقاد به لزوم همکاری بخش های غیر دولتی و علی الخصوص تعاونی ها با دولت ، موجب گردید که در راستای حمایت از هنرمندان و اهداف دیگر خود ارتباط تنگاتنگی بین اتحادیه و سایر دستگاه های مرتبط دولتی ایجاد شود .
اتحادیه شرکت های تعاونی صنایع دستی استان فارس با ایجاد چارت سازمانی هدفمند ذیل مجمع عمومی ، هیئت مدیره ، هیئت بازرسی و مدیر عامل ، اقدام به تشکیل سرپرستی ها و معاونت های داخلی از جمله معاونت فنی ، اداری مالی ، روابط عمومی و تبلیغات ، امور حقوقی و قراردادها، بازرگانی و فروش ، پژوهش ، طراحی، آموزش ، منابع انسانی و کمیسیون های تخصصی بانوان ، هنر مکتب شیراز و ... نموده است .
برخي از برنامه هاي اجرائي اين اتحاديه از ابتدا تا کنون به شرح ذيل مي باشد:
1- احياي رشته هاي مختلف صنايع دستي استان فارس از جمله اويه بافي، شيشه درمه، رند بافي، دوره چين ، سفال و سراميك استهبان،‌ زيورآلات سبک صفویه و زندیه، کاشی هفت رنگ مکتب شیراز و قلم زنی مکتب شیراز.
2- بازگرداندن استادكاران و هنرمندان اصيل و سنتي كه مدت ها دست از كار صنايع دستي شسته بودند و كمك به احياي كارگاه ها و فعاليت هاي آن ها.
3- كسب رتبه برتر اتحاديه صنايع دستي استان فارس در سطح كشور در سال ۱۳۹۰
4- كسب رتبه كارآفرين برتر و اتحادیه تعاوني های برتر در سال ۱۳۹۱توسط اداره كل تعاون،‌كار و رفاه اجتماعي استان فارس در بین بیش از 3000 تعاونی و اتحادیه های فعال استان فارس
5- كسب رتبه اتحادیه تعاوني های برتر در سال ۱۳۹2توسط اداره كل تعاون،‌كار و رفاه اجتماعي استان فارس در بین بیش از 3000 تعاونی و اتحادیه های فعال استان فارس
6- كسب رتبه اتحادیه تعاوني های برتر در سال ۱۳۹3توسط اداره كل تعاون،‌كار و رفاه اجتماعي استان فارس در بین بیش از 3000 تعاونی و اتحادیه های فعال استان فارس
7- كسب رتبه اتحادیه تعاوني های برتر در سال ۱۳۹4توسط اداره كل تعاون،‌كار و رفاه اجتماعي استان فارس در بین بیش از 3000 تعاونی و اتحادیه های فعال استان فارس
8- کسب لوح تقدیر به عنوان کارآفرین برتر از طرف شورای اسلامی شهر شیراز 1394
9- راه اندازي نمايشگاه هاي ثابت صنايع دستي در مكان هاي گردشگري شيراز از جمله ارگ کریمخان، سراي مشير، بازار نو وكيل، حمام وکیل و نمايشگاه هاي فصلي از جمله نگارخانه ها ، باغ پرديس تخت جمشيد ، آرامگاه سعدي و ...
10- برگزاري بيش از یکصد نمايشگاه داخلي و خارجي در سراسر كشور و نمايشگاه هاي بين المللي با همكاري اداره كل ميراث فرهنگي ،‌صنايع دستي و گردشگري استان فارس و همچنين اداره كل تعاون ، كار و رفاه اجتماعي استان فارس و با كمك اتاق تعاون استان فارس.
11- آغاز به فعالیت های زیر در خانه تاریخی سعادت
• آموزش صنایع دستی
• ایجاد کارگاه های تولیدی
• ایجاد ورک شاپ های صنایع دستی جهت بازدید گردشگران
• احیاء صنایع دستی منسوخ
12- برگزاری بزرگداشت اساتید و چهره های ماندگار جامعه صنایع دستی در فصول مختلف سال
13- همکاری در چاپ و انتشار کتاب سراجی سنتی و گلیم بافی فارس
14- همکاری در برگزاری مراسم روز جهانی گرافیک در شیراز
15- همکاری با دانشگاه هنر شیراز و برگزاری نمایشگاه ها و نشست های تخصصی اساتید دانشگاه و بازار
16- پژوهش در رشته های صنایع دستی استان و تلاش جهت ارتقاء کیفیت آن ها
17- آموزش رشته های مختلف صنایع دستی با اولویت صنایع دستی در حال منسوخ شدن از جمله
• پلاس بافی
• تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی
• قلمزنی
• دستبافته های داری
• نمد
هم اکنون اتحادیه تعاونی های صنایع دستی استان فارس ضمن حمایت از صنعتگران در زمینه تولید، امکان فروش صنایع دستی هنرمندان استان را نیز فراهم آورده است. هم اکنون صنعتگران استان می توانند در صورت تایید، آثار خود را در4 فروشگاه که اطلاعات آن ها در ذیل آمده است به فروش برسانند.
• نمايشگاه شماره۱: بازار وكيل –سراي مشير-سمت راست هشت حجره ای
• نمايشگاه شماره ۲: بازار وکیل سرای مشیر حجره سوم سمت چپ
• نمايشگاه شماره ۳:مجموعه تاریخی ارگ کریمخان آخر حیاط سمت راست
• نمايشگاه شماره ۴: بازار وکیل بازار نومشیر دومین حجره سمت چپ
•گالری زندیه: هتل زندیه گالری صنایع دستی هتل
• خیابان طالقانی روبروی دبستان دستغیب گالری حمام وکیل
دفتر مركزي: شيراز-سه راه بهار نبش کوچه 17 شمس تبریزی
آموزش و پژوهش
آموزش و پژوهش دو بال ارتقاء کمی و کیفی تولیدات صنایع دستی است که به همت اتحادیه تعاونی های صنایع دستی استان فارس و با بهره گیری از اساتید توانمند و پژوهشگران زبده به خدمت رسانی به هنرمندان مشغول است.
از دستاوردهای آموزش این اتحادیه می توان به برگزاری چندین دوره آموزشی در رشته های قلمزنی مکتب شیراز، تراش سنتی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، گلیم ، گبه بافی، و دستبافته های دیگر اشاره نمود. که هنرآموزان علاقه مند پس از گذراندن دوره ها موفق به اخذ کارت صنعتگری شده و مشغول به تولید صنایع دستی در استان می شوند که این امر در راه اندازی مشاغل خانگی و کارگاه های کوچک زود بازده تاثیر بسزائی دارد.
واحد پژوهش اتحادیه نیز با بهره گیری از اساتید و پژوهشگران حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی توانسته است علاوه بر مستند سازی بعضی از رشته های صنایع دستی بومی به مطالعه ی شیوه های ارتقای سطح تولید پرداخته و موجب بهبود کیفیت بعضی از تولیدات صنایع دستی من جمله سرامیک استهبان شده است.
چاپ فصلنامه تخصصی هنر و تعاون فرصت دیگری جهت معرفی و شناسایی هنر هنرمندان و صنایع دستی استان فراهم آورد.