اتحادیه صنایع دستی

اخبار و اطلاعیه

هنرمندان و استادکاران صنایع دستی فاقد بیمه از سوی سازمان میراث فرهنگی و وزارت صنعت شناسایی میشوند.

با موافقت نمایندگان؛
هنرمندان و استادکار صنایع دستی فاقد بیمه از سوی سازمان میراث فرهنگی و وزارت صنعت شناسایی می شوند
سرویس صحن
نمایندگان مردم در خانه ملت موافقت کردند تا هنرمندان و استادکار صنایع دستی فاقد بیمه از سوی سازمان میراث فرهنگی و وزارت صنعت شناسایی شوند.
دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۸
صحن علنی مجلس شورای اسلامی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، 22 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی با ماده 1 آن در صورت تصویب همه مواد این طرح موافقت کردند.

گفتنی است در ماده (1) این طرح آمده است:  صنایع دستی ایران مجموعه ای از صنایع هنری و سنتی است که با محوریت خلاقیت، ذوق و زیبایی‌شناسی با بهره گیری از مواد اولیه قابل دسترس تولید می شود و فرآیند ساخت و تولید محصول به صورت فردی یا گروهی، عمدتاً با دست و با کمک ابزار مورد نیاز انجام می گیرد. رشته‌ای صنایع دستی از قبیل نساجی سنتی، بافته‌های داری و غیر داری، پوشاک سنتی، کاشی سنتی، سفال و سرامیک، صنایع دستی چرمی، هنرهای سنتی وابسته به معماری، صنایع دستی فلزی، صنایع دستی چوبی و حصیری، صنایع دستی دریایی، صنایع دستی استخوان، رودوزی های سنتی، آبگینه، صنایع دستی کاغذی، طراحی و نقاشی سنتی، سازهای سنتی، میناکاری و پیشه‌های وابسته به گروه‌های یاد شده می باشند.

تبصره- تشخیص مصادیق صنایع دستی و اشخاص موضوع این ماده که فاقد بیمه تأمین اجتماعی می باشند جهت برخورداری از بیمه مذکور با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.

گفتنی است در ماده (2) این طرح نیز اصلاحاتی صورت گرفت که نمایندگان با 161 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع  208 نماینده حاضر در جلسه با آن موافقت کردند.

در ماده (2) اصلاح شده طرح مذکور آمده است: دولت مکلف است در اجرای قانون بیمه اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار (کدُدار) مصوب 18/5/1388 نسبت به ساماندهی و بیمه نمودن کلیه واجدان شرایط اقدام نماید.

تبصره 1- در اجرای قانون فوق، عدم حضوردر ساعت معین در محل کار نمی تواند در خصوص فرش و قالی مبنای قطع بیمه قرار گیرد و ارزیابی توسط بازرسان سازمان صرفاً بر اساس مساحت مذکور در ماده (2) قانون فوق الذکر انجام می گیرد. این حکم از ابتدای اجرای قانون یاد شده لازم الاجراء است.

تبصره 2- دارندگان مجوز فعالیت موضوع قانون فوق از کلیه امتیازات و تعرفه های بخش صنعت در مورد حامل های انرژی، آب، برق ، گاز و تسهیلات بانکی برخوردار می باشند.

تبصره 3- حمایت های موضوع این قانون، با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌ها و تشکل‌های ذیربط در مورد قالیبافی و بافندگی فرش اجراء می شود.

روابط عمومی اتحادیه تعاونی های صنایع دستی استان فارس

@handicraftunion