اتحادیه صنایع دستی

اخبار و اطلاعیه

رو نمایی از ششمین بازارچه دائمی صنایع دستی کشور در شهر آباده

 رونمایی  از ششمین بازارچه دائمی صنایع‌دستی کشور 

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از ششمین بازارچه دائمی صنایع‌دستی کشور بازدید کرد.

 

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس، میرهادی قره‌سید رومیانی، معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان میراث‌فرهنگی، امروز پنجشنبه 29 تیر 96، در ادامه سفر خود به استان فارس و شهرستان آباده، از تیمچه صرافیان، ششمین بازارچه دائمی صنایع‌دستی کشور، بازدید کرد.

تیمچه صرافیان آباده اثری به‌جامانده از دوران قاجار با مساحت 1080 مترمربع و 36 حجره در حدود 120 سال پیش در بافت قدیم شهر بنا شده و در سال 1376 به‌شماره 1932 در فهرست آثار ملی به‌ثبت رسیده است.

این بنا در دو طبقه بنا شده که طبقه پایین آن با کاربری بازارچه صنایع‌دستی راه‌اندازی شده و طبقه فوقانی آن با اعتبار ۷۵۰میلیون ریال ازسوی اداره‌کل میراث‌فرهنگی فارس در دست مرمت است، که پس از پایان عملیات اجرایی مرمت، به‌منظور توسعه صنایع‌دستی شهرستان آباده در اختیار هنرمندان و صنعتگران این شهرستان قرار خواهد گرفت.

هنر منبت آباده شهرت جهانی دارد و نمونه‌های آن در موزه‌های جهان به‌عنوان بهترین اثرهای هنری نگه‌داری می‌شود. همچنین گیوه‌های آباده در نهایت ظرافت و دقت تهیه می‌شوند و در نوع خود بی‌نظیرند.

از دیگر صنایع‌دستی این شهرستان می‌توان به گلیم‌بافی، قالی‌بافی، جاجیم‌بافی و پارچه‌بافی پنبه‌ای اشاره کرد.


اتحادیه تعاونی های صنایع دستی استان فارس 

@handicraftunion