اتحادیه صنایع دستی

اخبار و اطلاعیه

گزارش نمایشگاه ترکمنستان

پس از برگزاری موفقیت آمیز هفته فرهنگی ایران؛

رییس جمهور ترکمنستان در هیات وزیران بر توسعه روابط فرهنگی با ایران تاکید کرد.در پی برگزاری موفقیت آمیز هفته فرهنگی ایران در عشق آباد ،قربان قلی بردی محمد اف، در جلسه هیات وزیران ضمن خرسندی از برگزاری آن بر گسترش روابط علمی و فرهنگی فی مابین دو کشور تاکید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،قربان قلی بردی محمداف،رییس جمهور ترکمنستان در جلسه هیات وزیران،روز سه شنبه (19 بهمن ماه)از برگزاری هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان استقبال کرد و در خصوص هرچه بهتر برگزار شدن این رویداد فرهنگی به معاون رییس کابینه وزرا و معاون فرهنگی دستورات لازمه را صادر کرد.

در جریان جلسه هیت وزیران،خانم گلشاد مامداوا،معاون رییس جمهور ترکمنستان در امور فرهنگی و رسانه های ملی این کشور گزارش داد که این روزها،روزهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد برگزار می شود که در چارچوب آن،مردم ترکمنستان با موسیقی،صنایع دستی و فیلم های سینمایی ایران آشنا می شوند.

قربان قلی بردی محمد اف،بعد از استماع گزارش معاون رییس کابینه وزیران در ارتباط با برگزاری روزهای فرهنگی ایران در ترکمنستان بر سهم ارزنده دو کشور در حفظ ارزش های انسانی تاکید کرد.

رییس جمهور ترکمنستان در سخنان خود،اظهار کرد:روابط فرهنگی و بشردوستانه،شرطی مهم در تقویت و گسترش روابط بین دو کشور است.روزهای فرهنگی ایران از جایگاه مهمی در زمینه پاسداشت و آشنایی با میراث تاریخی و فرهنگی غنی و منحصر به فرد ملت ترکمنستان و ایران برخوردار است،زیرا ملت دو کشور سهم ارزنده ای در حفظ ارزش های والای انسانی دارند.وی برگزاری روزهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را در سطح عالی خواستار شد و در این زمینه دستورات لازم را صادر کرد.

قربان قلی بردی محمداف بر اهتمام به میراث معنوی ملی تاکید کرد و گفت:در حال حاضر در مراکز علمی و کتابخانه های کشورهای خارج از ترکمنستان،اطلاعات و نسخ خطی زیادی نگهداری می شود و بررسی و تحقیق روی آنها بسیار ضروری است.

رییس جمهور ترکمنستان تاکید کرد:این کار برای گسترش همکاری وسیع بین المللی و نزدیکی (دوستی) ملت ها کمک شایانی خواهد کرد.تمام شرایط لازم برای این کار مهم انجام شودو اگر برای این امور،همایش های بین المللی برگزار شود بسیار پسندیده است.

رشید مردوف،وزیر امور خارجه ترکمنستان در سخنرانی خود در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان و در ملاقاتی که با سفیر کشورمان داشت،ضمن ابراز خرسندی از برگزاری موفق هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان،بر لزوم توسعه ارتباطات فرهنگی و علمی و برگزاری نشست هاو کنفرانس های منطقه ای و ملی درباره شخصیت هایی چون زمخشری،خواجه یوسف همدانی،ابوسعید ابوالخیر و... تاکید کرد.

بنا بر اعلام این خبر،هفته فرهنگی ایران با مشارکت وزارت فرهنگ ترکمنستان و دستگاه های فرهنگی و هنری استان فارس و با همکاری رایزن فرهنگی کشورمان،18 بهمن در محل کاخ مقاملار در مرکز فرهنگی دولتی این کشور در عشق آباد برگزار شد.ابوذر ابراهیمی ترکمان،رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بنا به دعوت رسمی وزیر فرهنگ ترکمنستان در این برنامه ها حضور داشت.

روابط عمومی اتحادیه تعاونی های صنایع دستی استان فارس

@handicraftunion